atrakcje

Poznajemy Objezierze

W sobotę, 17 czerwca, pojawi się unikatowa okazja, by zwiedzić z przewodnikami najważniejsze zabytki Objezierza.

PROGRAM ZWIEDZANIA:

– Godz. 13.00 ZWIEDZANIE KOŚCIOŁA
Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła jest najstarszym zabytkiem sakralnym gminy Oborniki. Najstarsze fragmenty kościoła sięgają XII w. Niewątpliwe dużym przeżyciem będzie możliwość zejścia do podziemi, w których znajduje się grobowiec rodziny Turno.

– GODZ. 14.00 SPACER NA GRODZISKO
Objezierskie grodzisko jest jednym z najciekawszych miejsc w okolicy. Wciąż kryje w sobie wiele tajemnic i od dziesięcioleci wzbudza ciekawość badaczy. Wybitny uczony Antoni Małecki (ur. w Objezierzu w 1821 r.) do końca swych dni tak wspomniał rodzinną miejscowość: Lubił opowiadać o pięknym widoku, jaki roztaczał się z wieży starego kościółka w Objezierzu, oraz o przejażdżkach łódką po jeziorku, kryjącem w swej głębi resztki mieszkań nawodnych.

– Godz. 15.00 ZWIEDZANIE PAŁACU
Pałac w Objezierzu to perła wśród wielkopolskich siedzib ziemiańskich. Zbudowany pod koniec XVIII w. jako pałac-willa na zlecenie generałowej Anieli z Kwileckich Węgorzewskiej, przebudowywany dwukrotnie – w 1840 r. i latach 1905-1906. Jest przykładem architektury klasycystycznej. W pałacu przebywał m.in. Adam Mickiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Julian Ursyn Niemcewicz, Wincenty Pol i Antoni Edward Odyniec.