autor

Ałbena Grabowska

10.06.2022

SPOTKANIE AUTORSKIE W PIĄTEK, 10 CZERWCA, O GODZ. 17.00.
ROZMOWĘ POPROWADZI BEATA ŁUKASIEWICZ-LORENT.

Ałbena Grabowska to autorka uwielbianej przez czytelników oraz przez widzów sagi „Stulecie Winnych”.

Jej imię oznacza kwitnącą jabłoń i podkreśla bułgarskie korzenie. Zawdzięcza je swojej mamie, która jest muzykiem klasycznym. Ałbena Grabowska urodziła się i wychowała w Polsce, ale nadal utrzymuje kontakt ze swoimi bułgarskimi krewnymi.

Z wykształcenia jest lekarzem neurologiem i nadal praktykuje.

Debiutowała w 2011 roku książką non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, w której opisała historię swoich bułgarskich przodków oraz kulturę regionu Rodopów, gdzie ma rodzinę. Od tego czasu napisała ponad 20 książek, z których największą popularność zdobyła saga „Stulecie Winnych” (1-3) zekranizowana przez Telewizję Polską.

W swoim dorobku ma książki dla dzieci, dystopijną powieść fantasy dla młodzieży, współczesne powieści obyczajowe, trzytomowy cykl „Alicja w krainie czasów”, a także kryminał i historyczną powieść sensacyjną. Ważną pozycją w jej dorobku literackim stanowi powieść „Matki i córki”, opisująca trzy pokolenia kobiet poddanych tajemniczym traumom, historycznym i osobistym.

W 2021 wydała kolejną część fabularnego cyklu lekarskiego „Uczniowie Hippokratesa”, powieść obyczajową „Rzeki płyną, jak chcą” oraz – pisaną w tajemnicy – historię o wydarzeniach z dziejów rodziny Winnych, poprzedzającą akcję znaną z trylogii i serialu TVP.

Jest także autorką libretta musicalu „Pora jeziora” (Filharmonia Warmińsko-Mazurska).

Oprócz dobrych książek, kocha muzykę, teatr i film. Ma trójkę dzieci, cztery koty i jednego psa.

Mieszka w podwarszawskim Brwinowie.

źródło: https://albenagrabowska.pl

fot. Zuza Szamocka