autor

Jacek Hugo-Bader

SPOTKANIE AUTORSKIE W SOBOTĘ, 17 CZERWCA, godz. 17.30.

Spotkanie prowadzi KRZYSZTOF SROKA.

Jacek Hugo-Bader to jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, pisarz, autor filmów dokumentalnych.

Od 1991 do 2022 roku nieprzerwanie związany był z „Gazetą Wyborczą”, w której drukował głównie na łamach „Dużego Formatu”. Jest autorem wielu reporterskich książek, m.in. „Biała gorączka”, „Dzienniki kołymskie”, „Chłopcy z motylkami”, „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, „Skucha”, „Szamańska choroba”.
 
Uchodzi za specjalistę od krajów byłego ZSRR. W sumie spędził tam cztery lata. Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny i Tybet przejechał na rowerze. Kajakiem przepłynął jezioro Bajkał.

Jest laureatem wielu nagród, wśród których należy wymienić: Grand Press (dwukrotnie – w 1999 i 2003) oraz Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (w 2010 za książkę „Biała gorączka”). Ponadto „Biała gorączka” została w 2010 nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za „W rajskiej dolinie wśród zielska (2013) i za „Skuchę (2017). W 2012 za „Dzienniki kołymskie” został uhonorowany nagrodą „Czwarty Żywioł”, przyznawaną głosami publiczności 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie.

W 2014 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródła: https://culture.pl/pl/tworca/jacek-hugo-bader, https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Hugo-Bader

Zdjęcie: Mateusz Skwarczek / Agencja-Gazeta