autor

Joanna Bator

Pisarka

Jedno z najgorętszych nazwisk w polskiej literaturze współczesnej. Wiosną na ekrany weszła ekranizacja powieści Ciemno, prawie noc. Film wyreżyserował Borys Lankosz (Rewers, Ziarno prawdy), a główną rolę zagrała Magdalena Cielecka.

Pisarka. Jest z wykształcenia kulturoznawczynią i filozofką. Doktorat z filozofii obroniła w Polskiej Akademii Nauk. Dla literatury porzuciła pracę naukową. Za reportaż Japoński wachlarz (2004) otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Międzynarodowe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść Piaskowa góra (2009). Jej „wałbrzyska trylogia” – Piaskowa Góra (2009), Chmurdalia (2010) oraz Ciemno, prawie noc (2012) jest tłumaczona na wiele języków. Powieść Ciemno, prawie noc zdobyła w 2013 nagrodę Nike. Niemieckie przekłady Piaskowej Góry i Ciemno, prawie noc znalazły się w finale Międzynarodowej Niemieckiej Nagrody Literackiej, za Chmurdalię Joanna Bator otrzymała w 2014 szwajcarską Spycher Prize, a w 2017 uhonorowana została za całokształt twórczości niemiecką Nagrodą Literacką im. Stefana Heyma oraz niemiecką Nagrodą Literacką Usedomer. W 2018 otrzymała niemiecką Nagrodą Literacką im. H. Hessego. Autorka mieszka w Podkowie Leśnej, a mentalnie przebywa ostatnio na emigracji w Japonii, czego efektem jest Purezento (2017). Jej starą pasją jest bieganie, a nowszą japoński taniec butoh.

(źródło: https://www.facebook.com/JoannaBatorProfil/)

Spotkanie Joanną Bator poprowadzi dziennikarka Violetta Szostak. Moderacja spotkania została sfinansowania z projektu Dyskusyjne Kluby Książki, w którym od ponad 12 lat uczestniczy Biblioteka Publiczna w Obornikach. DKK są jednym programów dotacyjnych Instytut Książki mającym na celu m.in. promocję czytelnictwa i literatury. Festiwal Literackie Objezierze to doskonała okazja, by kreować modę na czytelnictwo, zwłaszcza mając możliwość spotkania z tak znakomitymi pisarzami.