autor

Joanna Jodełka

11.06.2022

Pisarka, która przełamała męską hegemonię wśród laureatów Nagrody Wielkiego Kalibru.

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej debiutancka powieści kryminalna „Polichromia *Zbrodnia o wielu barwach” ukazała się w 2010 roku i została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu – przyznawaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia. Kanwą powieści są malowidła na sklepieniu kapitularza w katedrze gnieźnieńskiej.

W 2011 roku ukazała się „Grzechotka”, następnie „Kamyk” (2012), później „Kryminalistka” (2015) i „Wariatka” (2016), za którą otrzymała wyróżnienie na festiwalu „Kryminalna Piła”.

Do tematu sztuki autorka powróciła w 2014 roku, w powieści fantasy „Ars Dragonia”. W 2017 roku ukazał się przewodnik poświęcony zabytkom województwa wielkopolskiego „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom”. Powieść „2 miliony za Grunwald” oparta jest na faktach i opowiada o wojennych losach obrazu Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki (2018). W 2019 wydała „Rektorski czek” – powieść napisaną z okazji 100-lecia uniwersytetu w Poznaniu, a 2020 „Córkę nieboszczyka”.

Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.