autor

Łukasz Wierzbicki

Autor książek podróżniczych i historycznych dla dzieci, miłośnik bliskich i dalekich podróży, kolekcjoner płyt i książek.

Jak sam wspomina, swoją pierwszą książkę stworzył w wieku sześciu lat. Wziął szesnastokartkowy zeszyt w kratkę i wypełnił go serią obrazków. Była to książka historyczna. Roiło się w niej od rycerzy, którzy nieustannie z sobą walczyli.

Niestety z upływem czasu coraz mniej miał czasu na realizowanie swojej pasji. Poszedł do szkoły, potem do liceum, a następnie na studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W końcu zmęczony pisaniem pracy magisterskiej postanowił wrócić do marzeń z dzieciństwa i zapragnął stworzyć „prawdziwą” książkę. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka o Kazimierzu Nowaku, niezwykłym i kompletnie zapomnianym podróżniku, udał się do biblioteki by odszukać przedwojenne reportaże z Afryki. Przepisał je i zredagował. Powstały w ten sposób zbiór zatytułowany „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936”.

W 2008 roku zadebiutował jako autor. Jego „Afryka Kazika” to wersja przygód Kazimierza Nowaka przeznaczona dla dzieci. Powieść inspiruje do rozmyślań o dalekich krajach, podróżowaniu oraz traktowaniu ludzi i świata. Została nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Opublikowaną rok później powieść „Dziadek i niedźwiadek” poświęcił losom niedźwiedzia Wojtka i jego kompanom z Armii Andersa. Pracę nad nią wspierał osobiście profesor Wojciech Narębski, żołnierz 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. W 2021 roku książka zajęła ósme miejsce w plebiscycie na Złotą Dwodziestkęn Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. „Afryka Kazika” oraz „Dziadek i niedźwiadek” zostały wpisane na listę lektur szkolnych dla klas I-III szkół podstawowych.

Powieść przygodową „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”, osnuł na średniowiecznych relacjach z podróży Benedykta Polaka do Imperium Mongolskiego. Dalsze losy bohaterów tej historii opisał w bajce „Wróżby dla Kuźmy”.

Zredagował i opracował archiwalne pamiętniki Haliny Korolec-Bujakowskiej z podróży motocyklowej do Chin. Wydał je w książce „Mój chłopiec, motor i ja. Z Druskiennik do Szanghaju 1934-1936”. Wyprawę tę opisał także w powieści przygodowej dla dzieci zatytułowanej „Machiną przez Chiny”.

W zbiorze „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” podjął się próby rekonstrukcji mitologii słowiańskiej. Książka została nominowana w plebiscycie Książka Roku 2016 portalu lubimyczytac.pl.

W powieści przygodowej „Ocean to pikuś” opowiedział o transatlantyckiej wyprawie kajakowej Aleksandra Doby, który osobiście pomagał w pracy nad książką i jej promocji.

W 2022 roku wydał powieść przygodową dla dzieci zatytułowaną „Wokół świata na wariata”, w której opisał karkołomną podróż Leona Mroczkiewicza i Tadeusza Perkitnego z lat 1926-1931.

Źródło: https://lukaszwierzbicki.pl

Fot. Tomek Siuda