autor

Magdalena Grzebałkowska

SPOTKANIE AUTORSKIE W PIĄTEK, 10 CZERWCA, O GODZ. 20.00.
ROZMOWĘ POPROWADZI MONIKA DŁUGA.

Magdalena Grzebałkowska jest absolwentką studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w Gazecie Wyborczej.

W 2011 roku ukazała się pierwsza książka Magdaleny Grzebałkowskiej. „Ksiądz paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”. To niezwykła książka, która przyniosła jej popularność. Znaną, wydawałoby się, postać księdza, przedstawiła w zupełnie innym świetle. Dzięki swojej dociekliwości dotarła do jego nieznanych dotąd zapisków, co pozwoliło stworzyć to bestsellerowe dzieło. Wkrótce potem pojawiła się biografia Tomasza i Zdzisława Beksińskich oraz najbardziej ceniona „Wojna i pokój”.

Dorobek literacki Magdaleny Grzebałkowskiej nie jest duży, jednak napisane przez nią książki były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane w prestiżowych konkursach czy plebiscytach. Wielokrotnie również otrzymywała nagrody za swoją pracę dziennikarską, w tym Grand Press w 2009 roku za dziennikarstwo specjalistyczne. Za książkę „Beksińscy. Portret podwójny” otrzymała nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014 oraz do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2015. Książka przyniosła jej również Śląskiego Wawrzyna Literackiego 2014. Z kolei „Wojna i pokój” zdobyła Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, nominację do Nagrody Literackiej „Nike” 2016 oraz nagrodę Wybór czytelników Nagrody Nike 2016.

Ostatnie książki Magdaleny Grzebałkowskiej to: „Komeda. Osobiste życie jazzu” oraz przejmujące reportaże zebrane w tomie „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”.

Źródło: https://www.znak.com.pl/autor/Magdalena-Grzebalkowska

Fot. Łukasz Głowala