autor

Marek Krajewski

SPOTKANIE AUTORSKIE W PIĄTEK, 16 CZERWCA, godz. 18.00.

Spotkanie prowadzi pisarka JOANNA JODEŁKA.

Marek Krajewski to pisarz, filolog klasyczny i specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego.

Od 1992 roku pracował jako asystent w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, potem jako adiunkt i starszy wykładowca, ale po wielu latach prowadzenia zajęć zrezygnował z pracy na uniwersytecie, aby poświęcić się wyłącznie pisaniu książek. Od 2007 roku zawodowo trudni się pisarstwem.

Dotychczasowa twórczość literacka Marka Krajewskiego obejmuje trzy cykle powieści: cykl o Eberhardzie Mocku (na serię wydawaną od 1999 składa się jak dotychczas dwanaście tomów, m.in.  „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau”, „Głowa Minotaura”, „Mock”), cykl o Jarosławie Paterze („Aleja samobójców” i „Róże cmentarne” współautorstwa Mariusza Czubaja) oraz cykl o Edwardzie Popielskim („Głowa Minotaura”, „Erynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu”, „W otchłani mroku”, „Władca liczb”, „Arena szczurów” i „Dziewczyna o czterech palcach”, „Pomocnik kata”, „Miasto szpiegów”, „Czas zdrajców”,”Pasożyt”).

Marek Krajewski ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Jest m.in. laureatem Paszportu „Polityki”, Nagrody Księgarzy „Witryna” i Nagrody Wielkiego Kalibru. Otrzymał też tytuł Ambasadora Wrocławia. Ponadto został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zaledwie rok później zdobył niemiecką Nagrodę im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis). W roku 2019 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Źródło: https://www.znak.com.pl/autor/Marek-Krajewski

Zdjęcie: Radosław Kaźmierczak

Spotkanie organizowane we współpracy z wielkopolskimi Dyskusyjnymi Klubami Książki.  „Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.